Suplementy diety mają zastosowanie, kiedy w diecie potrzebujemy konkretnych składników, a trudno jest je dostarczyć poprzez zbilansowane posiłki. Stosowanie różnych preparatów natomiast powinno być bardzo rozsądnie dobierane do potrzeb organizmu.

Czego wynika popularność suplementów w Polsce?

W Polsce suplementacja jest dość popularna, a powodem tego może być kilka czynników. Jednym z nich jest to, że obecnie produkowana żywność w sporym stopniu jest wyjałowiona z mikroelementów, stąd pojawia się potrzeba dodatkowej suplementacji. 

Innym aspektem jest to, że obecnie suplementacja jest w modzie, a to, co modne, dobrze się sprzedaje.

Suplementy diety

Dlaczego warto stosować suplementy?

Suplementy warto stosować z kilku powodów. Jednym z nich jest to, że dzięki nim możemy wyregulować wiele zaburzeń. Jednak ważne jest to, żeby pamiętać, że ich stosowanie będzie skuteczne tylko jeżeli faktycznie mamy jakieś niedobory. Dlatego tak ważne jest przed decyzją o ich zastosowaniu zrobienie badań i najlepiej skonsultowanie się ze specjalistą jeśli nie mamy wiedzy na temat tego jak prawidłowo je dostarczać. 

Kiedy suplementacja jest potrzebna i jak to sprawdzić?

Żeby móc sprawdzić, czy suplementacja jest nam potrzebna, możemy wykonać badania krwi. Warto jednak mieć na uwadze, że mogą one wskazywać na pewną niedokładność z uwagi na porę dnia czy poziom stresu. Dlatego warto wykonać je kilkakrotnie, aby mieć pewność co do składu minerałów i witamin w naszym organizmie. Same wyniki dobrze jest także przedyskutować ze specjalistą, który pomoże ułożyć odpowiednio suplementację. 

Co warto suplementować?

Co warto suplementować?

To, co warto suplementować, to w dużej mierze kwestia indywidualna, z uwagi na to, że każdy organizm jest inny. Natomiast powszechnie mówi się, że warto suplementować witaminę D. Dość ciężko jest ją w naturalny sposób dostarczyć. Podawana przez GIS norma to 1000 mg/dzień.

Warto również włączyć do suplementacji pyłek pszczeli, który zawiera bardzo dużo witamin i minerałów. Jednak należy mieć  na uwadze, że można go stosować tylko wtedy, jeżeli nie jest się na niego uczulonym.

Dla zdrowia wątroby dobrze jest pamiętać, że nie powinno się od razu suplementować wszystkiego. Każdy organizm jest inny, zatem to, co sprawdza się w przypadku jednej osoby, nie musi oznaczać, że będzie dobre w naszym przypadku.

Jakich preparatów należy unikać?

Preparaty na odchudzanie

Pierwszym z nich jest preparat na odchudzanie w celu zgubienia zbędnych kilogramów. Stosując tego typu rozwiązania, jest dużo większe prawdopodobieństwo, że stracimy dużo więcej pieniędzy niż kilogramów. 

Badania naukowe pokazują, że skuteczność samych suplementów na odchudzanie jest niska, gdyż ich składnik nie jest w stanie skutecznie przyspieszyć pewnych procesów biochemicznych w organizmie.  Podstawą odchudzania jest dostarczanie mniejszej ilości energii niż potrzebuje organizm.

Jakich suplementów należy unikać?

Suplementowanie fosforu 

Mówi się często o tym, że suplementacja fosforem jest jak przenoszenie drewna do lasu, z uwagi na to, że składnik ten jest dostępny w naprawdę wielu produktach. Znajdziemy go w serze, jajkach, orzechach, nasionach, grzybach, kaszy gryczanej czy płatkach owsianych.

Dieta wielu osób często jest bardzo bogata w fosfor, a niekiedy nim przesycona. Dlatego dostarczanie go w postaci preparatów często mija się z celem. Same badania naukowe pokazują, że sporo osób dostarcza znacznie więcej fosforu niż potrzebuje ich organizm.

Preparaty multiwitaminowe

Preparaty multiwitaminowe to produkty, po które wiele osób sięga. Badania naukowe potwierdzają, że ich stosowanie wcale nie przynosi korzystnych zmian zdrowotnych. Żaden preparat nie zastąpi zbilansowanej diety. Dodatkowe ich suplementowanie może powodować, że dostarczony będzie nadmiar, a ten może być niekorzystny dla zdrowia.

Preparaty multiwitaminowe

Preparaty błonnikowe

W wielu przypadkach stosowanie preparatów błonnikowych w postaci kapsułek czy proszku jest zbędne.

Błonnik pokarmowy jest bardzo ważnym składnikiem organizmu, natomiast optymalne dostarczanie najlepsze jest w ciągu dnia w postaci naturalnych posiłków, składających się m.in. z nasion, orzechów, pestek czy pełnoziarnistych produktów zbożowych.

Żelki i lizaki witaminowe przeznaczone dla dzieci

Zawieranie witamin w postaci żelków czy lizaków to niejako pokazywanie dzieciom, że słodycze są zdrowe, co może wpłynąć negatywnie na budowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Dlatego najlepiej zapewnić dzieciom odpowiednie składniki odżywcze za pomocą odpowiednio zbilansowanej diety.

Suplementy diety a kontrola prawna

Warto mieć świadomość tego, że suplementy diety to produkty, które nie posiadają konkretnych regulacji prawnych. Oznacza to, że łatwo je wprowadzić do sprzedaży. Dlatego, jeżeli sięgamy po jakiś suplement, warto sprawdzić, czy znajduje się on w rejestrze Głównego Inspektora Sanitarnego. Takie informacje możemy sprawdzić na powiadomienia.gis.gov.pl.

Suplementy diety a kontrola prawna

Oczywiście, jeżeli taki suplement znajduje się na takiej liście, to nie stanowi to gwarancji, że jest to wysoko jakościowy produkt.

Suplementy diety – kiedy są naprawdę potrzebne?

Podsumowując, suplementy diety są naprawdę potrzebne, kiedy zmagamy się z jakimiś niedoborami, a poprzez naturalne produkty w diecie nie możemy dostarczyć odpowiedniej ilości potrzebnych składników. 

Warto mieć na uwadze to, aby decyzje o suplementacji podejmować na podstawie wyników badań oraz wskazówek specjalisty. Każdy sposób odżywiania i suplementacji wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego nie powinno się sugerować tym, co robią inni, bo to, że na kogoś dobrze zadziała jakiś suplement, wcale nie oznacza, że musi tak być w naszym przypadku.

Przeczytaj także: Zdrowa dieta a utrata wagi. Jak dbać o bilans kaloryczny?

Wpisz kod "TANIEJ" i zyskaj 10% rabatu

X